• Tamirci İş yeri Sahipleri Üye olabilir . Üyelik onayı için İletişim : 0545 623 60 94

You must be a mechanic to become a member of the forum.

LG 42LS570S Led TV Ana Kartını değiştirme. Başka bir ana kart takma.

D Çevrimdışı

Doganay1965

Yeni Üye
Onaylı Üye
Merhaba arkadaşlar. 
Ben bilgisayar ve elektronik uzmanıyım. Televizyon tamirci değilim. Öncelikle bunu belirtmek istedim.
Bacanağımın LG 42LS570S model olan televizyonu bozuldu. Ana kart çalışıyor. Setting ve Home bölümüne girilemiyor. Televizyonun uydu kurulumu ve diğer ayarlarına ulaşılamıyor. LG servislerini arıyor ve aldığı cevap ana kartınız bozuk sıfırı yada ikinci eli yok. Kaldırın çöpe atın der gibi bir işlemle karşılaşmış. 
Bilgimin dışında televizyonu bana göndermiş eve geldiğimde televizyonu gördüm ve kendisini aradım durumun yukarıdaki gibi olduğunu öğrendim. Uzun bir zaman ana kart aradım bulamadım, bulduklarıma ulaşamadım.  Balıkesir de ismi Özgür Yıldırım olan bir televizyon tamircisi arkadaşla tanıştım. 
Kendisinde 42LS575S madel olan bir ana kart olduğunu bunu takarsam çalışabileceğini söyledi.  450 TL fiyatla sahibinden web sitesine koyduğu ana kartı getirttim. Bendeki televizyonun bir üst modeli bir ana kart bu.
Tereddütle getirtip taktığımız bu ana kart çalıştı. Televizyonu açtığımda, görüntüler tamamen tersti. Biraz şaşırmadım desem yalan olur. Bilgisayar tamir ederken donanım uyuşmazlıkları ile karşılaşıyordum. Böylesini görmemiştim gerçekten.

Ekli dosyayı görüntüle 4 Televizyonun Model etiketi
Ekli dosyayı görüntüle 6 Televizyon Üzerindeki anakart
Ekli dosyayı görüntüle 2 Televizyon Üzerindeki Besleme kartı
Ekli dosyayı görüntüle 5 Televizyon Üzerindeki T-con kartı
Ekli dosyayı görüntüle 3 Televizyon Kasası

Evet arkadaşlar. İşin özü şu bu televizyon şu anda ikinci el piyasasında 3.000-4.000 bin tl arası bir fiyata satılıyor.Televizyon gerçekten kaliteli bir televizyon.  2013 yılında üretilmiş ve halen sapasağlam. Benim evimdeki televizyon ise Samsung UE49NU7100 model bir televizyon. Alalı üç yıl olmadı Ledleri bozuldu ve garantisi olduğu için servise gönderdim ledlerini değiştirdiler. İşte bu yüzden, onarılamaz dedikleri televizyona bir üst modeli olan 42LS575 ana kart taktım ve televizyon açıldı.

Açıldı çalıştı çalışmasına da ekran görüntüsü ters olarak çalışmaya başladı.  Bu sorun da, televizyonumuzda LC420EUE model olan panel ile taktığımız ana kartın yazılım uyuşmazlığından kaynaklandığını öğrendim. Ana kart üzerindeki bios entegresindeki Servis yazılımı ile panel modeli çakışıyordu. Bilgisayarlardan biliyorum. Bilgisayar açıldığında bios taki yazılım donanım kontrolü yapar ve fabrikada kendisine takılan donanım modellerini arar bulur ve karşılaştırmadan sonra donanımı onaylayıp bilgisayarı açar. 

Bu sorunu çözmek için ise bir Servis kumandasına ihtiyaç var. Bütün Led TV üreten firmalarda bu aynıdır.  Servisi  kumandası aradım en ucuzu 50 Tl idi. Alsam bile kumanda üzerindeki hangi tuşlarla bu menü açılır bunu bilmiyordum. Araştırmalarım sonunda aşağıdaki 23 Tl satılan ve gelişmiş telefonlara kurulabilen Lg Service Remote Control programını buldum ve telefona kurup ters olan ekranı düzeltip bu televizyonu çöpe atılmaktan kurtardım.​
Linkleri görebilmek için lütfen Kayıt Olun ve hesabınızı onaylamak için Admin iletişime geçiniz.
 Bu programı satın alıp telefona yüklediniz. Programı açtınız. Çep telefonunu televizyona doğru tutup Programın Adjust tuşuna bastığınızda bir şifre ekranı açılıyor. Ekrana  televizyon kumandası ile 0413 - 0000 - 7777 - 8741 - 8743 - 8878  0413 olmaz ise buradaki  diğer kodlardan birisi ile Servis Menüsü ekranı açılıyor. Menü açıldıktan sonra EZ Adjust yazan menüden 4- Tool Option4 'ü seçep Ok deyip açıyoruz. Açılan bölümde Mirror Mode ifadesinin karşısında Off yazıyor ise On yapıyoruz. On yazıyor ise off yapıyoruz. Televizyonumuzu kapatıp açtığımızda ekran düzeliyor.
Ayrıca bu tecrübe ile şunu öğrendim. Bozulan televizyonun bir alt yada üst modelinin ana kartı ile bozuk televizyon çalışıyormuş. Takılan Ana kart T-con ile uyumsuzluk yaşamıyor. Panel ile uyumsuzluk yaşıyor. Bu sorunda televizyonlardaki Servis Menüsü bölümünde çözülebiliyor. ​
Bu televizyonu onarırken bütün parçaların bir birine uyumuna dikkat etmiştim. Kablolardan tutun devre elemanlarının üzerindeki entegre, diyot. kondansatör ve soket bağlantılarının tamamına bakmıştım. Yüzde yüz uyum sağlaması büyük bir şanstı. Çünkü; 42LS575S ana kart 42LS570S modelin %99 oranında aynısıydı. Onardığım televizyonun ana kartının üzerine, panelden gelen dört pinli bir soket yuvası ve iki diyot takmışlardı. 42LS575S olarak ismini değiştirip, üretmişler. Buna rağmen şu gerçeği de bilmelisiniz. Ben besleme kartından, ana karta gelen voltajları ölçmemiştim. Siz böyle bir işleme girişecekseniz eğer, özellikle besleme kartından ana karta gelen voltajları mutlaka ölçün. Eğer gelen voltajlar aynı değilse taktığınız ana kartı da paneli de bozma ihtimaliniz çok yüksektir. Firmalar televizyon üretirken ana kartları panele, yada besleme kartına uyumlu hale getirmek için modifiye yapıyorlar.​
Not: Bütün Tv Firmalarının Servis kumandaları anlaşmalı oldukları servislerde var. Ekran terslik sorununu çözemeyenler servisleri arayıp, Servis kumandanız var mı? Televizyonu getirsem düzeltebilir misiniz diye sorabilirler.​
Linkleri görebilmek için lütfen Kayıt Olun ve hesabınızı onaylamak için Admin iletişime geçiniz.
 Onarılan televizyonun çalışır videosunu izleyebilirsiniz.​
Bu sorunu yaşan arkadaşlara yardımcı olur diye buraya yazdım.​

Ekli dosyalar

• 42LS570S Besleme Kartı.jpg
    42LS570S Besleme Kartı.jpg
    278 KB · Görüntüleme: 17
  • 42LS570S Arka Kasa.jpg
    42LS570S Arka Kasa.jpg
    271.2 KB · Görüntüleme: 17
  • 42LS570S Model Etiket.jpg
    42LS570S Model Etiket.jpg
    306.4 KB · Görüntüleme: 17
  • 42LS570S Ticon Kart.jpg
    42LS570S Ticon Kart.jpg
    726.2 KB · Görüntüleme: 18
  • LG 42LS570S Anakartı.jpg
    LG 42LS570S Anakartı.jpg
    957.2 KB · Görüntüleme: 22
admin Çevrimiçi

admin

Site Sahibi
Admin
Onaylı Üye
Hocam eline sağlık çok güzel yazıp detaylı bir şekilde konu açmışsınız.. paylaşımından dolayı teşekkür ederim

D Çevrimdışı

Doganay1965

Yeni Üye
Onaylı Üye
Rica ederim arkadaşım. 
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir diye düşünen birisiyim.  Eğer o ters olan ekranı anlatan o değerli insanlar olmasaydı. Çok kısa bir sürede
onarımı gerçekleştiremeyecektim.  Günlerce çözüm arayıp duracaktım.
Birçok insanın bu sorunla karşı karşıya olduğundan eminim. 1995'te Philips marka bir renkli TV almıştım. Tam 25 yıl çalıştı. Hala bende
ve çalışıyor. Bu gün ise iki yıl çalışıp bozulan milyarlarca televizyon üretmişler. Hen insanların alın teri  emekleri gasp ediliyor. Hem de 
maddi manevi zarar veriyorlar. Bu gibi sorunları millet olarak aşmanın tek yolunun bu olduğunu düşünüyorum.
Allah'a emanet olun.

Geri